Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Rozumím

Z technických důvodů je nyní možnost nákupu pozastavena

 

Časté dotazy

Jak zjistím, která pneumatika je vhodná pro mé auto?

V technickém průkazu a manuálu k vozidlu zjistíte podrobné informace o vhodné pneumatice, po případě informace o alternativních rozměrech pro Vaše vozidlo.


Co znamenají čísla a písmena na bočnici pneumatiky?

Například označení 205/55 R 16 W znamená:

205 - Šířka pneumatiky v milimetrech

55 - Profilové číslo v procentech

R - Konstrukce pneumatiky (R = Radiální pneu)

16 - Průměr ráfku v palcích

W - Symbol maximální rychlosti (V = do 240 km/h , W = do 270 km/h , ZR = přes 240 km/h)

Další značení:

RF - Zesílené provedení

XL - Extra Load - zvýšení nosnosti (popisuje speciálně zesílené pneumatiky)

M + S - Označení zimních pneumatik


Můžu na svém voze použít pneumatiky více výrobců?

Používejte pneumatiky jednoho výrobce. Použití pneumatik od různých výrobců zhoršuje jízdní a brzdné vlastnosti vozidla.


Jaký tlak je ideální pro mé pneumatiky?

Tlak pneumatik předepisuje výrobce automobilu. Je uveden v manuálu k vozidlu a také bývá uveden na víčku nádrže nebo na sloupku dveří vozidla.

Nesprávný tlak v pneumatice zvyšuje opotřebení a má negativní vliv na jízdní vlastnosti. Špatným tlakem v pneumatikáchdochází často k poškození samotných pneumatik.

Tlak v pneumatikách pravidelně kontrolujte.

Kontrolujte tlak, když je pneumatika studená.

Na kolech jedné osy musí být tlak stejný, ale na přední a zadní ose může být rozdílný.

Nezapomínejte ani na rezervu.


Slyšel jsem, že nové pneumatiky by se měly zajet, co to znamená?

Když přezujete na nové pneumatiky, je velmi žádoucí prvních 200-300 km jezdit rozumnou rychlostí, klidně a s citem. Pak dochází k mírnému zdrsnění povrchu pneumatiky a potom teprve může pneumatika podávat plný výkon.


Jakou má mít pneumatika hloubku dezénu?

Zákonem požadované minimum je 1,6 mm.Hloubka dezénu 1.6mm je dosažena, když se objeví indikátor.

Malá hloubka dezénu prodlužuje brzdnou dráhu a značně zvyšuje riziko aquaplaningu. Naše doporučení je, letní pneumatiky s hloubkou pod 3mm vyhoďte a to samé udělejte se zimními pneumatikami s hloubkou pod 4 mm (alespoň pro použití v zimě).

Pokud necháte na svém vozidle pneumatiky s hloubkou dezénu menší než je zákonem požadovaných 1.6 mm, riskujete právní následky, při dopravní nehodě. Kontrolujte hloubku dezénu každé čtyři týdny!

Můžete také využít speciálního přístroje - měřáku hloubky dezénu, který bývá k dispozici v dobrých pneuservisech.

Naše doporučení:

Letní pneumatiky: min. 3 mm

Zimní pneumatiky: min. 4 mm


Proč přezouvat na zimní pneumatiky?

V některých zemích předpisy vyžadují použití zimních pneumatik.

Jen zimní pneumatiky poskytnou bezpečí za chladného počasí.

Na rozdíl od letních, zimní pneumatiky nemohou "zmrznout". To znamená - optimální jízdní komfort a navíc bezpečné jízdní vlastnosti.

Moderní zimní pneumatiky nabízí stejně atraktivní vzhled jako letní pneumatiky.

Současné zimní pneumatiky jsou stejně tiché a komfortní jako pneu letní. Díky propracované silika směsi se dokonce ani rychleji neopotřebovávají.

Podstatně snižují brzdnou dráhu oproti letním pneu.


Kdy je čas přezout na zimní pneumatiky?

První sněhové vločky připomínají motoristům jejich zimní pneumatiky. Abyste se vyhnuli přeplněným pneuservisům, je rozumné přezout již dříve. Záleží na tom, v jaké oblasti žijete a také na Vašich řidičských požadavcích. Může to být někdy mezi počátkem října a listopadu. Noční teploty již často klesají pod nulu a mohlo by být pro letní pneumatiky již příliš chladno.


Jak mám své pneumatiky skladovat?

Před výměnou a skladováním pneumatik je dobré je popsat křídou - směr otáčení a pozici kde byly namontovány (např. LP = levé přední kolo; PZ = pravé zadní kolo). Potom je očistěte a odstraňte kamínky a štěrk. Pneumatiky by měly být skladovány na suchém, chladném, tmavém místě tak, aby nepřišly do kontaktu s oleji, benzínem, mastnotou nebo jinou chemikálií, které nepříznivě působí  na směs pneumatiky a mohou ji tak poškodit.

V současné době již většina prodejců pneumatik poskytuje službu skladování sezónních pneumatik. V těchto případech jsoupneumatiky skladovány vhodným způsobem, prodlužuje se jejich životnost (minimalizuje se proces stárnutí) a současně nedochází k deformacím vlivem špatného skladování.


Jak mám své pneumatiky očistit před uskladněním?

Při čistění nepoužívejte čistící přípravky, které obsahují olej, protože jsou schopné poškodit vrchní vrstvu pryže. Čištění provádějte vodou s rozpuštěným mýdlem. Při používání vysokotlaké trysky dodržujte vzdálenost od povrchu pneumatiky nejméně 20 cm!