Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Rozumím

Z technických důvodů je nyní možnost nákupu pozastavena

 

Historie a vývoj pneumatik

Uživatel: admin | Datum: 17. června 2016
zpět na seznam článků
 

Historie pneumatik


Jedním z nejdůležitějších vynálezů, bez kterého bychom se jen sotva obešli, je kolo. Tento dokonalý tvar byl postupem času, především pro využití v dopravě, doplněn o jeho neodmyslitelnou část – pneumatiku. V tomto krátkém článku vás seznámíme se vznikem kola a především s nejdůležitějšími momenty ve vývoji pneumatiky. 

Kolo napříč historií


Vznik kola se datuje přibližně do 3. tisíciletí př.n.l..  Mezi jeho nejstarší využití patří hrnčířský kruh poháněný nohou člověka.  Postupně vznikala masivní kola pro primitivní povozy. Nejstarší nálezy kol, či jejich vyobrazení, nacházíme ve velké části Evropy, Skandinávii, ale i v Číně.  Jeden z posledních překvapivých objevů je z roku 2002. Tým slovinských archeologů nalezl v bažině kousek od Lublaně zbytky dokonale zpracovaného kola o průměru 72 cm. Stáří se odhaduje asi na 5150 let. Z počátku se vyráběla kola dřevěná, později v době železné, dokázali lidé nasadit na obvod dřevěného kola železnou obruč. Tímto se kolo výrazně zpevnilo a prodloužila jeho životnost a tak mohla být započata éra kol napříč historií. 

 

Zázračný kaučuk


Dalším velkým milníkem pro vývoj kola byl objev vulkanizace kaučuku z tropického stromu kaučukovníku brazilského. Charles Goodyear učinil tento objev v roce 1843.  Později v roce 1845 vymyslel první vzduchem plněnou obruč Robert Thomson. Zde již můžeme takové kolo nazývat pneumatikou. Tento první patent pneumatiky používá řešení pomocí tenkých nafouknutých trubek. Nápad ale neměl úspěch, protože výroba byla složitá a především nákladná.  Až o 40 let později sestavil první jízdní kolo s použitelnou pneumatikou pro svého syna jistý John Dunlop. Pneumatiku vyrobil ze zahradní hadice. Vynález si v roce 1888 patentoval. V tu dobu se již vyráběla jízdní kola sériově a tak sklidil jeho vynález obrovský úspěch a uplatnění.

 

Průkopníků bylo mnoho


Od dob Johna Dunlopa prošla pneumatika obrovským vývojem. Bratři Michelinové, zemědělští inženýři, vynalezli kolem roku 1891 první odnímatelné pneumatiky. Další obrovské změny přinesly nové technologie ve 20. století. Pomohly tomu i obě světové války, které vývoj uspíšily. První pneumatiky začal u nás vyrábět Tomáš Baťa v roce 1932. Po válce následoval vznik značky Barum spojením výrobců Baťa, Rubena a Matador. Z jejich počátečních písmen byl také nový název vytvořen.

Díky těmto úžasným přelomovým objevům se užívání pneumatik po celém světě stalo každodenní samozřejmostí.  Na trhu je mnoho výrobců, jež nabízí kvalitní pneumatiky pro různé druhy dopravních prostředků a jejich rozdílné využití.